Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zohan - Krycí jméno Kadeřník

29. 8. 2008

Zohan je elitní protiteroristický izraelský bojovník, který je nejlepším z nejlepších. Jenže i tenhle dokonalý vojenský stroj má duši – a ta touží stát se kadeřníkem! Komik Adam Sandler přichází z další hrubozrnnou komedií, která spolehlivě rozdělí diváky na dvě skupiny…

Je to vlastně už pravidlem. Adam Sandler každoročně přijde s nějakou tou komedií a každoročně čelí svým odpůrcům, je chválen svými fanoušky a milován producenty, neboť patří mezi úzkou sortu komiků, jejichž každý film si „svoje" vydělá. Je to takový začarovaný kruh, který není třeba měnit, protože funguje. I Zohan do tohohle mustru zapadá, i když se Sandler tentokrát vydal na tenčí led podstatně bizardnější noty, s čímž už jednou pohořel. Oním nešťastným filmem byl Malý Nicky - Satan junior, pravděpodobně nejodvážnější Sandlerovka, kteráse  i přes ohromný počet gagů, nejrůznější kamea (Ozzy Osbrourne, Quentin Tarantino) a poměrně originální příběh neprosadila. Sandler dostal od producentů políček, že nemá co experimentovat a od té doby hraje zas „jen" vděčné burany. Zohan - Krycí jméno Kadeřník je však trochu jiný.

 

 

 

Ano, je to pořád to „velké dítě", které řeší situace po svém a které má velkohubé připomínky, současně však Zohan svým přístupem připomíná přitroublého klasika Franka Drebina. Zohan samozřejmě nedosahuje geniality legendárního detektiva z továrny ZAZ, ale jsou tu jisté problesky, které Zohana příjemně oživují a standardní Sandlarovka je tak posunována do nezvyklých vod parodie, ve kterých Sandler zpravidla neoperuje. Zohan si skutečně dělá legraci ze všeho, co mu přijde pod ruku - ze speciálních jednotek, z protiteroristického profesionála „v normálním světě", ze všemožných klišé, které patří ke špionážním filmům. Dle očekávání se málokdy objeví skutečně sofistikovaný vtip, nechybí i řada vyloženě trapných scén, ale pokud jde o celkový feeling, funguje Zohan až nezvykle dobře.

 

 

 

Sandler totiž tahá vtipy s rychlostí nadopovaného kouzelníka, kterému se králíci doslova utrhli z klobouku (přičemž se tu střídá komika slovní a fyzická), takže i sebetrapnější moment je v zápětí něčím vyvážen. Ve filmu se pořád něco děje a když ne, tak je zábavný již samotný Sandler, který se v případě Zohana vyvaruje nejen schématu svých klasických komedií, ale současně i oživuje portfolio svých postav o roztomilou karikaturu, která je sice vrcholně přehnaná, ale současně neskutečně zábavná. Zohan je tak absurdní postavou, až si ji spolehlivě zamilujete během prvních minut. A když se Zohan ostříhá a vytvoří tak svůj první oficiální sestřih, uvědomíte si, že ne v každém filmu musí Sandler vypadat jako... přiblblý Sandler (i když se přiblble chová).

 

 

Zohan - Krycí jméno Kadeřník zřejmě nezmění víru těch, kteří Sandlera ze srdce nenávidí, v případě neutrálního postoje by si vás však mohla tahle komediální stálice naklonit na svoji stranu. Zohan sice nedosahuje úrovně klasických parodií a protože chybí zjevné odkazy, ani se k nim nehlásí, přesto je milým oživením jak stagnující Sandlerovi filmografie, tak samotného komediálního žánru, kterému v poslední době povedené úlety citelně chybí.

Hodnocení: 4 *

Ne dokonalý, ale zábavný komediální úlet, který jednoznačně patří k tomu lepšímu, co v posledních letech Sandler vyplodil. A Zohan je Bůh a má skvělé vlasy! Don't Mess with the Zohan!

 

Trailer zde : http://www.youtube.com/watch?v=cwoBOd1MVIg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář