Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kung Fu Panda

30. 8. 2008

Seznamte se s Poem. Zavalitý panďák už léta sní o podstatně jiném životě, než je ten, který se svým otcem prožívá během přípravy nudlí a polévek. Osud mu to však nakonec zařídí přesně tak jak si přál. Na scénu nastupuje dračí bojovník Po.

DreamWorks opět nezklamal a potrvdil svou roli korunního prince mezi tvůrci animovaných snímků, přičemž ale na Pixary samozřejmě i nadále ani náhodou nemají. Na to jsou “dreamworksovky“ i nadále dost jednoduché, přímočaré a většinou nezanechávají trvalejší vzpomínky, než ty, které se vytratí s probuzením druhý den po návštěvě kina. V rámci animáků však na mnoho lepších kousků určitě nenarazíte. V posledních letech překvapilo Za plotem, vloni ohromně pobavily Divoké vlny a letos se něco podobného daří Kung Fu Pandě, kterou jsem přitom já osobně hodně podceňoval. Ještě teď si vzpomínám na okamžik, kdy jsem psal s absolutním nezájmem aktualitu, v níž se řešilo první ohlášení animáku, v němž se mezi sebou budou řezat zvířátka, která budou umět kung fu. Obrázky už ale vypadaly slibněji a trailer nakonec i docela naladil. Realita je však ještě o něco lepší.

 

 

 

Nacházíme se ve středověké Číně, v jakémsi malém městečku, nad nímž se tyčí prastarý klášter, v němž má hlavní slovo protřelý a velmi starý mistr Ugvej, jehož pravou rukou je jeho žák a nynější aktivní mistr Šifu. Ten se stará o slavnou pětici bojovníků – opici, kudlanku, tygřici, zmiji a jeřába. Tato pětice, jejíž slavné bojové historky zná každé malé dítě v údolí, kdysi učarovala i malému Poovi. Ten často sní (výtečná úvodní sekvence) o společných dobrodružstvích a také o tom, že se jednou stane slavným dračím bojovníkem, který bude moci nahlédnout do mocného svitku, který už dlouho visí pod stropem hlavní místnosti v klášteře. Jednoho zdánlivě obyčejného dne právě takový okamžik nastal. Po se ráno probudil a stejně jako X let předtím ho čekalo nudné stereotypní připravování nudlí a polévek v restauraci jeho otce. Ten se mu už dlouho chystal předat tajný recept na speciální polévku, ale zasněný Po je myšlenkami jako vždy úplně jinde.

 

 

 

Na kopci v klášteře bude totiž právě dnes vybrán nový dračí bojovník a Po u toho samozřejmě nechce chybět. Po vyšlapání stovek nekonečných schodů, marné snaze dostat se přes zavřenou bránu a souhře několika divokých náhod a nehod se však stane neuvěřitelné. Prst guru Ugveje nečekaně neukáže ani na tygra, ani na kudlanku, ani na hada, ale právě na pandu, což vyvolá mezi přítomnými bojovníky zděšení a v publiku šílený posměch. Ale co naplat? Osud je osud, volba byla právoplatná a tak Poovi nezbývá než se dostat do formy, shodit nějaké to desetikilo dolů a přesvědčit nevěřícího mistra Ši Fu, že si číst ze svitku skutečně zaslouží. To však ale ještě netuší, že už se blíží velká pohroma v podobě uprchlého vězně Tai Lunga, děsivého a strašlivě silného bojovníka, který se měl kdysi stát právě oním vyvoleným bojovníkem. On však podlehl temné straně a po dlouhých bojích skončil pokořen svým vlastním učitelem Ši Fuem v bedlivě střeženém vězení.

 

 

 

Hned na první pohled je naprosto jasné, v jakých že kolejích jede Kung Fu Panda. Máme tu onen klasický příběh naprostého outsidera, kterého každý podceňuje, on se náhodou dostane před na první pohled nepřekonatelnou výzvu, nikdo mu samozřejmě nevěří, on se kousne a nakonec všem dokáže, jak se mýlili, všichni si padnou do náruče a co jsme si to jsme si. Příběhově tedy naprosto neoriginální x-krát vylouhovaný sáček čaje, jenomže ono to nějak záhadně funguje a navíc ten zbytek, ten už je panečku úplně o něčem jiném. Mohli bychom začít třeba formou a výtvarnou stylizací, která nejprve ohromí senzační snovou sekvencí a posléze už spíše překvapuje jenom tu a tam (Tai Lungův útěk z vězení je žrádlo pro oči), ale i tak je naprosto bezchybná a dokazuje, že u DreamWorks už léta umí tvořit překrásné rozpohybované obrázky jako málokdo jiný.

 

 

 

Dále bychom mohli pokračovat třeba originálním dabingem (o který u nás v kinech bohužel přijdeme), kdy se tvůrcům povedl náramný tah s obsazením Jacka Blacka, který svou postavičku obtloustlého gurmánského nešiky s obrovskými ambicemi obdařil takovou živelností a životností, že už bych si nyní ani na jeho místě neuměl představit nikoho jiného. Jack Black je prostě a jednoduše Po. Zahanbit se ale nenechají ani Dustin Hoffman (Ši Fu) nebo důstojný Randall Duk Kim (Ugvej). To už se ale nedá říci o skvělém marketingovém tahu v podobě Angeliny Jolie, Setha Rogena nebo Jackieho Chana, kteří dohromady pronesou tak deset vět a mohli být klidně bez problémů nahrazení někým jiným, levnějším a méně známým. Jenomže to by zase nebylo na koho lákat na plakátech. Od malé výtky ale můžeme rovnou přeskočit k dalším pochvalám, které se týkají sic neoriginálního, ale jinak velmi slušně vygradovaného příběhu, který by se neztratil ani v hrané produkci, kde by bezpečně fungoval jako výtečný “under dog story kung fu film“ (a že bych několik scének chtěl vidět v hraném filmu hodně moc, ale každá by asi stála půlku rozpočtu tohoto).

 

 

 

Panda baví, častokrát pořádně rozesměje (byť mnohokrát takovým tím “bumdohlavyčímkolivkdykoliv“ stylem), dojímá, napíná, poučuje a navíc svižně odsýpá, protože se délkou ani zdaleka nedostane přes hodinu a půl. Čili jednoduše je to zase jednou dospělý áčkový animák (pro všechny větkové kategorie) s naplněnými áčkovými ambicemi. Vall-I ho sice v půlce srpna tutově smete bez jediného mrknutí, ale vy jeho návštěvou chybu neuděláte, menší děti už ani náhodou (pouze musíte počítat s tím, že se vám pak prodraží každá cesta do McDonalda ještě o něco víc) a pokud máte doma malého kungfistu, pak vězte, že mu tímto snímkem uděláte druhé Vánoce v roce. Takže spokojenost a tentokrát už bezstarostné vyhlížení dalších rozpohybovaných omalovánek ze stejné dílny, protože se DreamWorks třetím povedeným animákem v řadě opravdu definitivně staví do fronty hned za ty nepřekonatelné šikuly z Pixaru.

Hodnocení: 4 *

Tohoto rozežraného hláškujícího pandu si nelze nezamilovat. Zvlášť, když si pro sebe urval roli v tak příjemném animáku, který sice neokouzlí provařeným příběhem, ale všechny ostatní součástky byly vysoustruženy k maximální spokojenosti.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Panda

(Tabulator, 31. 8. 2008 14:35)

No tento film je opravdu mistrovské dílo sám jsem na něm byl v kině a smál jsem se od začátku do konce opravdů výborný vřele doporučuji jit na tento film do kina ty peníze za to stojí